Logotyp Länk till startsidan för Fenix

Kontakt

twitter
  • Fenix kultur- och kunskapscentrum
    Box 180, 567 24 Vaggeryd
    fenix@vaggeryd.se
    0393-67 87 00

Ställ en fråga




Kontakta elevhälsan

Här hittar du kontaktuppgifter till elevhälsan på Fenix, sorterat i bokstavsordning efter förnamn.

Eva Spångberg

Studie- och yrkesvägledare

0393-67 87 10

eva.spangberg@vaggeryd.se

Kerstin Elfgaard Boberg

Rektor gymnasiesärskolan

0393-678701

kerstin.elfgaard-boberg@vaggeryd.se

Maricha Asplund

Skolkurator

0393-678708

maricha.asplund@vaggeryd.se

Marita Kiland

Specialpedagog gymnasiesärskolan

0393-678247

marita.kiland@vaggeryd.se

Martin Alkemark

Rektor gymnasieskolan

0393-678714

martin.alkemark@vaggeryd.se

Michael Hanfler

Skolläkare

michael.hanfler@vaggeryd.se

Pia Fungby

Skolpsykolog

pia.fungby@vaggeryd.se

Sara Rydberg

Specialpedagog gymnasieskolan

0393-678784

sara.rydberg@vaggeryd.se

Therese Dresselberg Andersson

Skolsköterska

0393-678706

therese.andersson@vaggeryd.se

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast granskad:

2017-09-04

Sidansvarig:

Magnus Ekström

Kontakt

Fenix kultur- och kunskapscentrum
Besöksadress: Verner Malmstens Väg 1, Vaggeryd
Post: Box 180, 567 24 Vaggeryd

Telefon: 0393-67 87 00

E-post: fenix@vaggeryd.se

Vaggeryds kommuns logotyp

Fenix kultur- och kunskapscentrum är Vaggeryds kommuns utbildningscentrum för gymnasie-, vuxen- och yrkesutbildning. Här finns också kulturskolan och biblioteket.

Visionen för Vaggeryds kommun:

Här ger vi plats för att göra skillnad.

En plats för möjligheter formad med tanke och omtanke. Där lusten är vår drivkraft och där glädjen smittar.

En plats med stark tradition för gränslöst skapande. Där gemensam vilja och kunskap får livet att lyfta och idéer att bli verklighet.

En plats i rörelse som bygger på mångfald och hållbarhet. Där allt är nära och alla har betydelse.

Läs mer om vår vision