En serie dekorativa bilder från Vaggeryds kommun
Vaggeryds kommun
Utskriftsversion
|
Deutsch
English
Du är här:

BankID

När du ska "skriva under" eller visa vem du är i kontakter med myndigheter och företag via Internet behövs någon form av elektronisk legitimation.

Ett antal av Sveriges banker har enats om en standard, BankID, som fungerar just som en elektronisk legitimation. Med BankID kan du uträtta dina ärenden när det passar dig bäst, direkt från din dator.
 
Att skriva under via Internet är en ganska ny funktion, men allt fler företag och myndigheter börjar använda sig av tekniken då den innebär en förenkling och ger en högre servicegrad. Förutom Vaggeryds kommun använder sig till exempel följande organisationer av BankID:

  • Skatteverket
  • Bolagsverket
  • Adressändring
  • Nacka kommun
  • CSN
  • Försäkringskassan

Att skaffa BankID


Du får tillgång till BankID genom din bank, under förutsättning är att du är kund i deras Internetbank och att banken ingår i samarbetet kring BankID.
 
Följande banker hanterar BankID idag:
  • FöreningsSparbanken
  • Handelsbanken
  • Ikanobanken
  • Danske Bank i Sverige
  • Länsförsäkringar Bank
  • SkandiaBanken
  • Sparbanken Finn
  • Sparbanken Gripen
 
Om du är intresserad att prova BankID, kontakta ditt bankkontor eller beställ BankID direkt från din Internetbank.
Senast uppdaterat
2009-01-27
Sidansvarig
Tomas Johansson
IT-chef
IT-enheten
0370-781 85
Vaggeryds kommun  | Box 43 | 568 21 Skillingaryd | Telefon 0370-781 00 | E-post: kommunstyrelsen@vaggeryd.se
Besöksadress: Bangårdsgatan 2, Skillingaryd | Organisationsnummer: 212000-0522
Copyright: Vaggeryds kommun | Mer om webbplatsen och om cookies