Logotyp Länk till startsidan för Fenix

Kontakt

  • Fenix kultur- och kunskapscentrum
    Box 180, 567 24 Vaggeryd
    fenix@vaggeryd.se
    0393-67 87 00

Ställ en fråga




Kontakta lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till lärare på Fenix, sorterat i bokstavsordning efter förnamn.

Ahmad Ebadi

Lärare modersmål

ahmad.ebadi@vaggeryd.se

Anna Lilja

Program: Natur/teknik

Ämne: Kemi/

anna.lilja@vaggeryd.se

Anna Thure Kavian

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Svenska/engelska

0393-67 87 27

anna.thure-kavian@vaggeryd.se

Anne Ekwurtzel

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Svenska/engelska

0393-67 87 70

anne.ekwurtzel@vaggeryd.se

Birger Klug

Specialpedagog gymnasiesärskolan

0393-67 87 29

birger.klug@vaggeryd.se

Björn Radhammar

Vuxenutbildning

Engelska

bjorn.radhammar@vaggeryd.se 

Brahim Peci

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Historia/samhällskunskap

brahim.peci@vaggeryd.se

Carola Karlsson

Program: Introduktionsprogrammen

0393-67 87 55

carola.karlsson@vaggeryd.se

Caroline Fornander

Program: Introduktionsprogrammen

0393-67 87 86

caroline.fornander@vaggeryd.se

Christina Ståhl

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Svenska som andraspråk/engelska/matte

0393-67 87 68

christina.stahl@vaggeryd.se

Christina Gunterberg

Lärare SFI

0393-678713

christina.gunterberg@vaggeryd.se

Eivi Björn

Program: Vård- och omsorgsprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 82

eivi.bjorn@vaggeryd.se

Elisabeth Eriksson

Program: Vård- och omsorgsprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 48

elisabeth.eriksson@vaggeryd.se

Erica Kibowa Gunnarsson

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Svenska som andraspråk

erica.kibowa-gunnarsson@vaggeryd.se

Gilberto Hernandez

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Spanska/design

0393-67 87 49

gilberto.hernandez@vaggeryd.se

Hamid Al-Aref

Program NA/TE

Ämnen: Matematik

0393-678713

hamid.al-aref@vaggeryd.se

Helena Eckerström

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Svenska

0393-67 87 41

helena.eckerstrom@vaggeryd.se

Helena Lundstedt

Speciallärare/Specialpedagog

Helena.lundstedt@vaggeryd.se

0393-678719


Jennie-Ann Hillergård Granberg

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Företagsekonomi

0393-67 87 28

jennie-ann.hillergard@vaggeryd.se

Jesper Skantz

Ämnen: Idrott

0393-67 87 38

jesper.skantz@vaggeryd.se

Johan Thelander

Ämnen: Historia/religion/samhällskunskap

0393-67 87 42

johan.thelander@vaggeryd.se

Karin Kvick

Specialpedagog Lärvux

0393-67 87 62

karin.kvick@vaggeryd.se

Lidia Liljeqvist

Program: HA/BF/VO

Ämnen: Matematik/Historia/Naturkunskap

0393-67 87 56

lidia.liljeqvist@vaggeryd.se

Lina Broberg

Program: Barn och fritid

Ämnen: Yrkesämnen

0393-678725

lina.broberg@vaggeryd.se

Linda Thalin Unbeck

Program: Vuxenutbildning

Ämne: Svenska

0393-67 87 36

linda.thalinunbeck@vaggeryd.se

Magnus Malmström

Program: Samhäll/ekonomi

Ämne: Psykologi/Samhällskunskap

0393-67 87 39

magnus.malmstrom@vaggeryd.se

Marcus Rombo

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-678713

marcus.rombo@vaggeryd.se

Marcus Ljungskog

Matematik/fysik

marcus.ljungskog@vaggeryd.se

Marianne Eliasson

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-678713

marianne.eliasson@vaggeryd.se

Marija Zdjelar

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-67 87 74

marija.zdjelar@vaggeryd.se

Mattias Lindqvist-Toftgård

Program: BF/HA/VO

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 03

mattias.lindqvisttoftgard@vaggeryd.se

Mirjam Kinderbäck

Program: Gymnasiesärskolan/Handelsprogrammet

Ämne: Naturkunskap/Yrkesämnen

0393-67 87 83

mirjam.kinderback@vaggeryd.se

Njomza Stojkaj Hyseni

njomza.stojkaj@vaggeryd.se

Olaf Hustadt

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Tyska/Idrott

0393-67 87 32

olaf.hustadt@vaggeryd.se

Peter Eklund

Bygg och anläggning

Yrkesämnen

0393-678793

peter.eklund@vaggeryd.se

Peter Svahn

Elprogrammet

Yrkesämnen

peter.svahn@vaggeryd.se

Raymond Pettersson

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Samhäll/Historia

0393-67 87 43

raymond.pettersson@vaggeryd.se

Robert Carlsson

Vuxenutbildning

Ämne: Matematik

0393-67 87 69

robert.carlsson@vaggeryd.se

Rolf Claesson

Program: Industriprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 01

rolf.claesson@vaggeryd.se

Roma Martise

Introduktionsprogrammen

Svenska som andraspråk/engelska

romaterese.martise@vaggeryd.se

Sakineh Mohammed-H-Zadeh

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: SVA/Franska/Italienska

0393-67 87 78

sakineh.mohammad-h-zadeh@vaggeryd.se

Sara Kjell

Vård- och omsorgsprogrammet

Yrkesämnen

0393-678747

sara.kjell@vaggeryd.se

Sara Rydberg

Specialpedagog

0393-67 87 84

sara.rydberg@vaggeryd.se

Sinavere Raka Hasanaj

Lärare Svenska/engelska

sinavere.raka-hasanaj@vaggeryd.se

Tanja Trupina

Vuxenutbildning

Ämne: SFI

0393-67 87 13

tanja.trupina@vaggeryd.se

Ulf Forsberg

Lärare Lärvux

0393-678726

ulf.forsberg@vaggeryd.se

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast uppdaterad:

2020-07-23

Sidansvarig:

Magnus Ekström

Kontakt

Fenix kultur- och kunskapscentrum
Besöksadress: Verner Malmstens Väg 1, Vaggeryd
Post: Box 180, 567 24 Vaggeryd

Telefon: 0393-67 87 13

E-post: fenix@vaggeryd.se

Vaggeryds kommuns logotyp

Fenix kultur- och kunskapscentrum är Vaggeryds kommuns utbildningscentrum för gymnasie-, vuxen- och yrkesutbildning. Här finns också kulturskolan och biblioteket.

Visionen för Vaggeryds kommun:

Här ger vi plats för att göra skillnad.

En plats för möjligheter formad med tanke och omtanke. Där lusten är vår drivkraft och där glädjen smittar.

En plats med stark tradition för gränslöst skapande. Där gemensam vilja och kunskap får livet att lyfta och idéer att bli verklighet.

En plats i rörelse som bygger på mångfald och hållbarhet. Där allt är nära och alla har betydelse.

Läs mer om vår vision