Logotyp Länk till startsidan för Fenix

Kontakt

  • Fenix kultur- och kunskapscentrum
    Box 180, 567 24 Vaggeryd
    fenix@vaggeryd.se
    0393-67 87 00

Ställ en fråga




Kontakta lärare

Här hittar du kontaktuppgifter till lärare på Fenix, sorterat i bokstavsordning efter förnamn.

Anna Lilja

Program: Natur/teknik

Ämne: Kemi/

0393-67 87 71

anna.lilja@vaggeryd.se

Anna Thure Kavian

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Svenska/engelska

0393-67 87 27

anna.thure-kavian@vaggeryd.se

Anne Ekwurtzel

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Svenska/engelska

0393-67 87 70

anne.ekwurtzel@vaggeryd.se

Birger Klug

Specialpedagog gymnasiesärskolan

0393-67 87 29

birger.klug@vaggeryd.se

Björn Radhammar

Vuxenutbildning

Engelska

bjorn.radhammar@vaggeryd.se 

Brahim Peci

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Historia/samhällskunskap

brahim.peci@vaggeryd.se

Carola Karlsson

Program: Introduktionsprogrammen

0393-67 87 26

carola.karlsson@vaggeryd.se

Christina Ståhl

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Svenska som andraspråk/engelska/matte

0393-67 87 68

christina.stahl@vaggeryd.se

Eivi Björn

Program: Vård- och omsorgsprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 82

eivi.bjorn@vaggeryd.se

Elisabeth Eriksson

Program: Vård- och omsorgsprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 48

elisabeth.eriksson@vaggeryd.se

Erica Kibowa Gunnarsson

Program: Introduktionsprogrammen

Ämne: Svenska som andraspråk

0393-67 87 47

erica.kibowa-gunnarsson@vaggeryd.se

Gilberto Hernandez

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Spanska/design

0393-67 87 49

gilberto.hernandez@vaggeryd.se

Hamid Al-Aref

NATE matematik/fysik

 

Helena Eckerström

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Svenska

0393-67 87 41

helena.eckerstrom@vaggeryd.se

Ingemar Johansson

Program: Natur/Teknik

Ämne: Matematik/Fysik

0393-67 87 22

ingemar.johansson@vaggeryd.se

Jennie-Ann Hillergård Granberg

Program: Samhäll/ekonomi

Ämnen: Företagsekonomi

0393-67 87 28

jennie-ann.hillergard@vaggeryd.se

Jesper Skantz

Ämnen: Idrott

0393-67 87 38

jesper.skantz@vaggeryd.se

Johan Mattsson-Mårn

Program: Elprogrammet

Ämnen: Yrkesämnen

0393-67 87 67

johan.mattsson-marn@vaggeryd.se

Johan Thelander

Ämnen: Historia/religion/samhällskunskap

0393-67 87 42

johan.thelander@vaggeryd.se

Karin Kvick

Lärare särskild utbildning för vuxna

0393-67 87 62

karin.kvick@vaggeryd.se

Kjell Frick

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämnen: Medieämnen/naturkunskap

0393-67 87 57

kjell.frick@vaggeryd.se

Lidia Liljeqvist

Program: HA/BF/VO

Ämnen: Matematik/Historia/Naturkunskap

0393-67 87 56

lidia.liljeqvist@vaggeryd.se

Lina Broberg

Program: Barn och fritid

Ämnen: Yrkesämnen

lina.broberg@vaggeryd.se

Linda Thalin Unbeck

Program: Vuxenutbildning

Ämne: Svenska

0393-67 87 36

linda.thalinunbeck@vaggeryd.se

Magnus Malmström

Program: Samhäll/ekonomi

Ämne: Psykologi/Samhällskunskap

0393-67 87 39

magnus.malmstrom@vaggeryd.se

Marcus Rombo

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-67 87 33

marcus.rombo@vaggeryd.se

Marcus Ljungskog

Matematik/fysik

marcus.ljungskog@vaggeryd.se

Margaretha Lavesson

Elevassistent

margaretha.lavesson@vaggeryd.se

Marianne Eliasson

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-67 87 30

marianne.eliasson@vaggeryd.se

Marija Zdjelar

Vuxenutbildningen

Ämne: SFI

0393-67 87 74

marija.zdjelar@vaggeryd.se

Mattias Lindqvist-Toftgård

Program: BF/HA/VO

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 03

mattias.lindqvisttoftgard@vaggeryd.se

Mirjam Kinderbäck

Program: Gymnasiesärskolan/Handelsprogrammet

Ämne: Naturkunskap/Yrkesämnen

0393-67 87 83

mirjam.kinderback@vaggeryd.se

Nina Ojala

Gymnasiesärskolan

nina.ojala@vaggeryd.se

Njomza Stojkaj Hyseni

njomza.stojkaj@vaggeryd.se

Olaf Hustadt

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Tyska/Idrott

0393-67 87 32

olaf.hustadt@vaggeryd.se

Peter Eklund

Bygg och anläggning

Yrkesämnen

peter.eklund@vaggeryd.se

Peter Svahn

Elprogrammet

Yrkesämnen

peter.svahn@vaggeryd.se

Raymond Pettersson

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: Samhäll/Historia

0393-67 87 43

raymond.pettersson@vaggeryd.se

Robert Carlsson

Vuxenutbildning

Ämne: Matematik

0393-67 87 69

robert.carlsson@vaggeryd.se

Rolf Claesson

Program: Industriprogrammet

Ämne: Yrkesämnen

0393-67 87 52

rolf.claesson@vaggeryd.se

Roma Martise

Introduktionsprogrammen

Svenska som andraspråk/engelska

romaterese.martise@vaggeryd.se

Sakineh Mohammed-H-Zadeh

Program: Samhäll/Ekonomi

Ämne: SVA/Franska/Italienska

0393-67 87 78

sakineh.mohammad-h-zadeh@vaggeryd.se

Sam Musa Kibowa

Ämne: Matematik/CNC/Entreprenörskap

sam-musa.kibowa@vaggeryd.se

Sara Kjell

Vård- och omsorgsprogrammet

Yrkesämnen

sara.kjell@vaggeryd.se

Sara Rydberg

Specialpedagog

0393-67 87 84

sara.rydberg@vaggeryd.se

Tanja Trupina

Vuxenutbildning

Ämne: SFI

0393-67 87 75

tanja.trupina@vaggeryd.se

Thomas Frankner

Program: Elprogrammet

Ämnen: Yrkesämnen

0393-678713

thomas.frankner@vaggeryd.se

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast uppdaterad:

2019-09-10

Sidansvarig:

Magnus Ekström

Kontakt

Fenix kultur- och kunskapscentrum
Besöksadress: Verner Malmstens Väg 1, Vaggeryd
Post: Box 180, 567 24 Vaggeryd

Telefon: 0393-67 87 13

E-post: fenix@vaggeryd.se

Vaggeryds kommuns logotyp

Fenix kultur- och kunskapscentrum är Vaggeryds kommuns utbildningscentrum för gymnasie-, vuxen- och yrkesutbildning. Här finns också kulturskolan och biblioteket.

Visionen för Vaggeryds kommun:

Här ger vi plats för att göra skillnad.

En plats för möjligheter formad med tanke och omtanke. Där lusten är vår drivkraft och där glädjen smittar.

En plats med stark tradition för gränslöst skapande. Där gemensam vilja och kunskap får livet att lyfta och idéer att bli verklighet.

En plats i rörelse som bygger på mångfald och hållbarhet. Där allt är nära och alla har betydelse.

Läs mer om vår vision