Publicerad:

Ny busslinje till Södra Stigamo – bättre förbindelser och hållbar pendling
Den 3 februari startar en ny busslinje som knyter samman Jönköping, Vaggeryd och Skillingaryd med det expansiva företagsområdet Södra Stigamo. Detta är ett efterlängtat steg för att förbättra tillgängligheten till området och möta de växande behoven hos både företag och anställda.
Södra Stigamo har blivit en viktig knutpunkt för näringslivet i Vaggeryds kommun, med många nya företag och en växande arbetsstyrka. Behovet av kollektivtrafik har varit stort och den nya busslinjen gör det nu enklare och mer hållbart att pendla till området.
– Det här underlättar både för anställda och för företagen, särskilt när det gäller rekryteringar och affärsrelationer. Det är ett stort steg framåt, säger Johan Thorsell, näringslivschef i Vaggeryds kommun.
Tillgänglighet och hållbarhet i fokus
Den nya linjen, som erbjuder regelbundna turer mellan Jönköping och Vaggeryd, gör det möjligt för fler att resa kollektivt istället för med bil. Detta bidrar både till minskade koldioxidutsläpp och till att arbetskraften kan rekryteras från ett större geografiskt område.
– Det är fantastiskt att kollektivtrafiken nu anpassas efter näringslivets behov. Vi hoppas att den nya linjen används flitigt och blir ett steg mot en hållbar framtid, säger Thorsell.
En satsning i dialog med näringslivet
Linjen är framtagen i samarbete med företagen på Södra Stigamo och är ett konkret exempel på hur samverkan kan stärka både näringsliv och hållbar utveckling.
Tidtabeller och mer information om den nya busslinjen hittar du här:
Nyheter från vaggeryd.se/naringsliv
-
-
Vätgasfabrik planeras i Vaggeryd – satsning på hållbar energi och lokala samarbeten
Vaggeryd fortsätter att attrahera hållbara investeringar. Det franska bolaget Lhyfe planerar nu att ...
-
Mats Grennborg utsedd till Årets UF-lärare – en eldsjäl för unga entreprenörer
Mats Grennborg, UF-lärare på Fenix Kunskapscentrum, har utsetts till Årets UF-lärare i Jönköpings lä...
-
12 företagsbesök hittills i år – och vi vill träffa fler!
Sedan årets början har vi, tillsammans med vår politiker, hunnit besöka inte mindre än tolv företag ...
-
Frukostmöte med Business Vaggeryd 14 mars!
Business Vaggeryd bjuder in till frukostmöte den 14 mars hos Mastec i Vaggeryd. Det blir en morgon f...
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Jennie Svensson