Publicerad:
Ny fördelningsstation i drift – stärker elförsörjningen på Stigamo
Utvecklingen på Södra Stigamo fortsätter. Jönköping Energi och Vattenfall har nu sina nya anläggningar i full drift, vilket innebär en förstärkning av elnätet och bättre kapacitet för både befintliga verksamheter och kommande etableringar i området.
Den nya fördelningsstationen har byggts för att möta de växande behoven på Stigamo, där flera stora företag redan etablerat sig och fler är på väg. Stationen är dimensionerad för långsiktig utveckling och har i nuläget en betydande kapacitetsmarginal.
I anslutning till transformatorstationerna har även ett batterilager installerats, som bidrar till att balansera elnätet och ge en jämnare effekt över dygnet. Tillsammans stärker dessa satsningar driftsäkerheten och gör området bättre rustat för framtiden.
– Det här är en grundförutsättning för att Stigamo ska kunna fortsätta utvecklas. Företagen som finns här – och de som vill etablera sig – behöver en trygg och stabil elförsörjning. Den här kapaciteten skapar långsiktig handlingsfrihet, säger Johan Thorsell, näringslivschef i Vaggeryds kommun.
Ingen invigning utan tårta!
Nyheter från vaggeryd.se/naringsliv
-
-
Ny fördelningsstation i drift – stärker elförsörjningen på Stigamo
Utvecklingen på Södra Stigamo fortsätter. Jönköping Energi och Vattenfall har nu sina nya anläggning...
-
Husqvarna Group inviger sitt största lager – samlar verksamheten på Södra Stigamo
Husqvarna Group har nu invigt sitt största lager någonsin – på Södra Stigamo. Med 80 000 kvadratmete...
-
Nya uppdragsutbildningar växer fram på Fenix vuxenutbildning– först ut är lokalvårdsutbildningen
När kompetensbehovet förändras måste utbildningarna hänga med.
I Vaggeryds kommun har ett nytt sätt a...
-
Samverkan som leder till jobb – ny svetsutbildning möter företagens behov
I augusti startade en helt ny svetsutbildning i Vaggeryds kommun – resultatet av ett nära samarbete ...
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Jennie Svensson
