Huvudmeny

Huvudgren:

Näringsliv och arbete

Ställ en fråga




Publicerad:

Besöksnäringen kraftsamlar för en längre besökssäsong

Hur får vi en längre säsong i GGVV? Det är frågan som står i fokus när vi nu startar upp ett nytt klusterarbete tillsammans med besöksnäringen i Gnosjö, Gislaved, Värnamo och Vaggeryd kommuner.

Målet är att tillsammans hitta idéer och lösningar som gör de möiligt för fler verksamheter att förlänga sin säsong, bland annat genom att få fler besökare redan under våren

Första träffen hölls hos Hillerstorps Trä, där Lisa, produkt- och marknadsansvarig, välkomnade oss till deras showroom

Vi pratade om vad företagen behöver, hur kommunerna kan stötta och hur vi tillsammans kan attrahera fler svenska besökare under delar av året då besöksnäringen traditionellt har lägre tryck.

Arbetet tar avstamp i årets Attraktivitetsdag, där säsongsförlängning lyftes som ett tydligt område att arbeta vidare med.

För besökaren finns inga kommungränser. Därför behöver inte vi heller arbeta utifrån dem

Nu kör vi!

Nyheter från vaggeryd.se/naringsliv

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast uppdaterad:

Sidansvarig:

Simone Fejde