- Hemsjukvård
- Akut hjälp
- Anhöriga
- Ansökan om stödinsatser
- Boenden, särskilda
- Bostadsanpassning
- Dödsfall och begravning
- Ekonomi, ekonomiskt bistånd
- Familj, barn och ungdom
- Funktionsnedsättning
- Gifta sig, vigsel
- Hemtjänst, hjälp i hemmet
- Hjälpmedel och rehabilitering
- Konsumentrådgivning
- Missbruk, drogproblem
- Mötesplats Vaggeryd/Skillingaryd
- Sjukvård och tandvård
- Tillfällig vistelse
- Trygg och säker
- Våld i nära relationer
- Äldre, senior
- Nyhetsarkiv, Omsorg och hjälp
- Sårpodden
- Suicidprevention - Våga fråga!
- Psykisk ohälsa
Omsorg och hjälp
-
Vaggeryds kommun
Box 43, 568 21 Skillingaryd
info@vaggeryd.se
0370-67 80 00
- Öppettider
- mån-tors: 8:00-16:30, fre: 8:00-16:00
- Besöksadress
- Bangårdsgatan 2, Skillingaryd
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ställ en fråga
Publicerad:

Den gula bänken som ska locka till samtal. Säg hej till någon du inte sagt hej till förut.
Ett hej som kan förändra ett liv
Nu är snart gula vänskapsbänkar på plats runt om i kommunen. Bänkar som syftar till främja vänskap och acceptans mellan människor. Bänkarna placeras ut under vecka 37, en vecka för att öka kunskapen om att förebygga suicid.
En Vänskapsbänk är en gul bänk som syftar till att lyfta samtalet, att våga fråga hur någon mår och att våga lyssna. Och kanske själv lätta sitt hjärta till någon. Vi kallar dem vänskapsbänkar och vill att de ska vara en plats för samtal mellan människor. Varsågod att slå dig ner!
-Säg hej till någon du inte sagt hej till förut. Tanken med bänkarna är att locka till samtal, säger Jerry Karlsson hälsocoach i Vaggeryds kommun.
Bänkarna finns från och med vecka 37 på torget i Skillingaryd på Icas parkering i Vaggeryd samt vid arbetsmarknadsenheten, Furugården, Sörgården och Mejeriet.
En vecka för livet
Den 10 september är den internationella suicidpreventiva dagen. En dag som lanserats av Världshälsoorganisationen (WHO) för att sätta arbetet med att förhindra suicid (att ta sitt liv/självmord) på agendan. Varje år uppmärksammas den suicidpreventiva dagen världen över med syfte att prata och öka kunskapen om att förebygga suicid.
Jönköpings region och kommuner har tillsammans med övriga aktörer och civilsamhället valt att uppmärksamma hela vecka 37 (9-15 september) med denna viktiga fråga.
Självmordstankar
Det finns alltid hjälp att få. På 1177 kan du läsa om vilken hjälp som finns att få om du själv eller en närstående har självmordstankar.

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Johan Lundell