Publicerad:

Nu kan du pumpa cykeln vid Mejeriet i Skillingaryd
Nu är det möjligt för alla kommuninvånare att pumpa cykeln utanför äldrecentrum Mejeriet i Skillingaryd. Cykelpumpen som nyligen installerades är öppen och tillgänglig både personal och allmänheten.
Cykelpumpen finns utanför Mejeriets cykelförråd, mellan Mejeriet och Hemköp i Skillingaryd. Se karta längre ned på den här sidan. Pumpen klarar alla vanliga typer av ventiler för cykeldäck. Det går även bra att använda pumpen till att fylla på luft i däck på mopeder och barnvagnar.
Ett Vaggerydsförslag blev startskottet
Cykelpumpen blev verklighet efter att en kommuninvånare under våren 2024 skickade in ett Vaggerydsförslag till kommunen. Kommuninvånaren ansåg att det saknades möjlighet till att pumpa cykeldäck och barnvagnsdäck och föreslog därmed kommunen att sätta upp en till tre cykelpumpstationer i Skillingaryd.
Kommunstyrelsen skickade det inkomna förslaget på remiss till tekniska nämnden för att inhämta nämndens synpunkter. Personal på fastighetsenheten konstaterade snabbt att man hade möjlighet att installera en kompressorstyrd cykelpump utanför äldrecentrum Mejeriet i Skillingaryd. Det ledde därför till att tekniska nämnden förslog kommunstyrelsen att bifalla förslaget, vilket också hände under våren 2025.
Så här använder du cykelpumpen:
- Tryck lätt på knappen uppe till höger så sätter kompressorn igång och du kan pumpa din cykel till önskat tryck.
- Efter 30 sekunder stängs pumpen av. Har du fler däck som behöver pumpas är det bara att trycka på knappen igen så går den ytterligare 30 sekunder.
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Johan Lundell

