Publicerad:
%20lokal2.jpg)
Pressbild
e-motions etablerar sig på Södra Stigamo
Automationsbolaget e-motions flyttar vid årsskiftet in i nya, moderna lokaler på Södra Stigamo. Etableringen innebär både ökad kapacitet för företaget och ett viktigt tillskott för kommunens växande logistiknav.
e-motions lämnar sina tidigare lokaler i Tenhult och satsar nu på en större anläggning i Vaggeryds kommun. Företaget utvecklar innovativa automationslösningar för den snabbt växande e-handeln och flytten ger plats för ökad produktion, effektivare lagerhållning och fler arbetsplatser. Här skapas också utrymme för showroom och kundevent.
– Vi är glada att ta nästa steg i vår utveckling genom att flytta till större och mer moderna lokaler. Det är ett svar på den ökade efterfrågan men också på intresset från nya marknader. Med den nya anläggningen står vi bättre rustade att fortsätta leverera innovativa automationslösningar till e-handeln, säger Nils Brunke, vd för e-motions.
Lokalanpassningen genomförs av Atlas Industrihus, som förvandlat den tidigare padelhallen till en hållbar och flexibel anläggning.
Södra Stigamo är ett område i stark tillväxt, och etableringen är en pusselbit i kommunens satsning på ett starkt näringsliv.
– Det här är en betydelsefull etablering för oss. e-motions kompletterar den befintliga logistikverksamheten på Södra Stigamo och stärker områdets roll som logistiknav i regionen, säger Johan Thorsell, näringslivschef i Vaggeryds kommun.

Nils Brunke, vd e-motions (Pressbild)
Nyheter från vaggeryd.se/naringsliv
-
-
POWER storsatsar i Skillingaryd – bygger ut centrallagret
POWER fortsätter att växa i Skillingaryd. Nu står det klart att elektronikkedjans centrallager ska b...
-
Tre unga grundare bygger Baseflow – vid sidan av heltidsjobben
Sakariye, Nils och Casper är födda 2006 och driver redan ett eget aktiebolag. Med Baseflow hjälper d...
-
Ekets Uppåkra nominerat till Årets Samverkansföretag 2026
Ekets Uppåkra i Skillingaryd har nominerats till Årets Samverkansföretag 2026 av Teknikcollege. Nomi...
-
ITR har öppnat nytt huvudlager på Stigamo
Stigamo fortsätter att växa som ett attraktivt område för företagsetableringar. Nu har ITR, som till...
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Jennie Svensson
