Huvudmeny

Huvudgren:

Näringsliv och arbete

Ställ en fråga




Publicerad:

Är Asien nästa marknad för ditt företag?

Den 17 november bjuder Business Sweden in företag i Gnosjöregionen till ett seminarium om affärsmöjligheter i Asien. Under förmiddagen får deltagarna ta del av erfarenheter från företag som redan etablerat sig på marknaden och konkreta råd för att utveckla sina internationella affärer.

Att ta steget till en ny marknad kan innebära både möjligheter och utmaningar. Under seminariet Focus Asia, som hålls hos Hestra Handsken i Hestra, får företag möjlighet att lära sig mer om den asiatiska marknaden och vilket stöd som finns för den som vill satsa internationellt.

Anton Magnusson, vd för Hestra Handsken, delar med sig av företagets erfarenheter av att expandera i Asien. Andrea Staxberg och Johan Lennefalk från Business Sweden berättar om marknaden, affärskulturella skillnader och hur svenska företag kan få stöd i sin internationella utveckling.

Deltagarna får också information om exportcheckar, möjligheter att hitta samarbetspartners och individuell coachning.

Seminariet riktar sig både till företag som funderar på att ta steget ut på en ny marknad och till företag som redan har internationella affärer och vill utveckla dem vidare.

Tid och plats

Focus Asia

17 november kl. 08.00–10.30
Hestra Handsken, Hestra

Läs mer och anmäl dig här! Länk till annan webbplats.

Nyheter från vaggeryd.se/naringsliv

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast uppdaterad:

Sidansvarig:

Jennie Svensson